„Azonnal riadót fogunk fújni” – Bécsben már készülnek a harcra, Magyarországra mutogatnak
Folytatódik a hadjárat az új kancellár ellen.
Navracsics Tibor és Gulyás Gergely reakciója arra, hogy az Európai Bizottság elégedetlen a magyar jogállamisági vállalásokkal, jól jellemzi azt a kétszínűséget, amellyel az elmúlt 8 hónapban kommunikálták az alkudozást.
„Miközben minden hír arról szól, hogy 3000 milliárd forintot bukhatunk, a kormány állítja: nincs itt semmi látnivaló, minden a terv szerint halad. Orbán Viktor és két minisztere, Navracsics Tibor és Gulyás Gergely reakciója arra, hogy az Európai Bizottság elégedetlen a magyar jogállamisági vállalásokkal, jól jellemzi azt a kétszínűséget, amellyel az elmúlt 8 hónapban kommunikálták az alkudozást: pár tucat törvénnyel palira vehető kincstárnoknak beállítani az Uniót, hízelegni a színfalak mögött, közben pedig a legmocskosabb EU-ellenes propagandát folytatni. A valóságban azonban úgy fest, nem a Fidesznek áll a zászló.
Alig egy héttel a bizottsági döntés és két héttel a tagállami pénzügyminiszterek szavazása előtt minden jel arra mutat: Magyarország elveszíthet 7,5 milliárd eurót a kohéziós alapból, és a helyreállítási alapból felvehető 5,8 milliárdos összeg is csak később érkezhet – már ha egyáltalán érkezhet. Ez összesen 3000 milliárd forint elvesztését és 2300 milliárd forint megcsúszását jelenti, ugyanis utóbbi összeget is az úgynevezett jogállami mérföldkövek teljesüléséhez köti a Bizottság, a magyar lépésekkel pedig elégedetlen az Unió. Ettől a magyar helyreállítási tervet a hírek szerint el fogja fogadni a Bizottság, a pénzek azonban csak akkor érkeznek majd, ha Magyarország teljesíti az ehhez szükséges feltételeket.
Persze utolsó mentsvárként még ott a zsarolás, ugyanis december 6-án egy napon dönthetnek a magyar ügyek mellett az Ukrajnának nyújtandó közös uniós kölcsönről és a globális minimumadóról is: a kormány mindkét ügyben vétót lebegtet, de ha beadja a derekát, talán meg tudja győzni a tagállami miniszterek több mint egyharmadát arról, hogy ne szavazzanak a magyar pénzek kiutalása ellen. Ha ez sem sikerül, búcsút inthetünk a 2021–2027-es uniós költségvetés három operatív programjában Magyarországnak szánt pénzek 65 százalékának (3000 milliárd forintnak) és a helyreállítási alap pénzei sem garantáltak. Sőt: indirekt módon ennél sokkal több is veszhet.”
Nyitókép: Benkő Vivien Cher/MTI